Festival Nasuti

Festival Nasuti

Festival súčasného umenia a udržateľnosti počas piatku 21.9. a soboty 22.9. v interiéri a exteriéri Novej Cvernovky. Zámerom festivalu je zvýšiť povedomie o zodpovednom prístupe k odpadu prostredníctvom umenia ako aj vzdelávacieho programu (prednášok, diskusií a workshopov) pre dospelých i deti či hudobnej produkcie. Diskutovať sa bude o triedení odpadu, zelenej architektúre, recyklovanej móde, eko životnom štýle a mnohom inom. Deti si na workshopoch budú môcť vyrobiť Hmyzodom, ušiť ozdobnú kapsičku či zaplátať ponožku a zistiť, čo všetko sa skrýva za vecami našej dennej spotreby, koľko práce, materiálu, ľudí.
 
Umelci budú pracovať s témou odpadu, recyklácie a udržateľného prístupu. Prvotnou inšpiráciou je materiál, ktorý sa nachádza na kope sute na nádvorí Novej Cvernovky. Ide o pozostatok rekonštrukcie, s ktorou sa potrebujeme popasovať. Príďte si pozrieť tvorbu socháriek Lucie Luptákovej (SK-NL), Polonci Lovšin (SI), performera Tomasza Szramu (PL-FIN) či sochára Luba Mikleho (SK) a ďalších.
 
NASUTI - festival súčasného umenia a udržateľnosti 

Hľadanie odpovedí na otázky vzťahu kultúrnych aktivít a environmentálnej udržateľnosti nás priviedlo k myšlienke festivalu súčasného umenia NASUTI.

Zámerom festivalu je zvýšiť povedomie o odpadovom manažmente aj prostredníctvom interaktívnych prezentácií kreatívnych organizácii a jednotlivcov, ako aj vzdelávacieho programu (prednášok, workshopov) pre dospelých i mládež. 

Umelecké inštalácie budú pochádzať výlučne zo "sute", ktorá sa nachádza na nádvorí Novej Cvernovky. Ide o pozostatok rekonštrukcie, s ktorou sa potrebujeme popasovať, no kým sa tak stane, využijeme ju na prezentáciu tém súvisiacich s enviromentálnou udržateľnosťou.

Program prednášok a diskusií:

PIATOK
15:00 - 16:30 Zelená architektúra / diskusia • Festival Nasuti
Manažment odpadu, predchádzanie jeho vzniku, zmiernenie klimatických zmien a ďalšie výzvy "zeleného" stavebníctva a architektúry. Ako stavať, rekonštruovať a búrať ekologicky? 

17:00 - 18:30 Umenie a eko-aktivizmus / diskusia • Festival Nasuti
Dá počas ekologickej krízy pozitívne pôsobiť umením? Je eko-umenie len reagovaním na aktuálne témy, alebo môže mať aj reálny dopad?

SOBOTA
10:00 - 12:00 Ako ďaleko zájde pomalá móda? / diskusia • Festival Nasuti
Je recyklovanie iba ďalšia formálna módna vlna, alebo vieme ísť hlbšie ako po povrchu dekorácie? Prešívanie, lokálnosť, kapsulový šatník, vintage a ďalšie fenomény.
 
13:00 Zachránia eko slamky svet? / diskusia • Festival Nasuti
Eko ako životný štýl. Módny trend, naivita alebo nevyhnutnosť? Ako sa dá žiť udržateľne v konzumnom svete? Majú zmeny na individuálnej úrovni ešte vôbec význam? 
 
15:00 - Suť naša každodenná / diskusia • Festival Nasuti
Ako vznikla kopa sute na dvore Novej Cvernovky a prečo sa jej nevieme (či nechceme len tak) zbaviť? Aké sú možnosti využitia sute ako stavebného materiálu? Čo robiť, aby sme predchádzali vzniku podobných situácií do budúcnosti?

Medzi umelcami sa predstavia:
Mads Floor Andersen (DK)
Lucia Luptáková (SK-NL)
Lubo Mikle (SK) 
Tomasz Szrama (PL-FIN)
Polonca Lovšin (SI)
Andrea Ďurianová (SK)
Illah van Oijen (SK)

Umenie a dizajn - kurátorská spolupráca: 
Maja & Reuben Fowkes (Translocal Instute, GB/HU)
Ida Bencke (Laboratory for Aesthetics and Ecology, DE)
Julia Morandeira Arrizabalaga (ESP)
Lenka Kukurová (c2c - kruh kurátorů a kritiků
Umenie pre Klímu 2018, SK/CZ/)
Zuzana Duchová

Architektúra: 
2021 Architekti (SK)

Cirkulárna ekonomika a zelené budovy: 
Ivana Maleš (INCIEN-Inštitút cirkulárnej ekonomiky, SK)
Soňa Jonášová (INCIEN - Inštitút cirkulárnej ekonomiky, CZ)
Hana Ovesná (SKGBC-Slovenská rada pre zelené budovy, SK)

Kurátorka:
Diana Klepoch Majdáková

Vstup je voľný.

Festival NASUTI z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský kraj, najlepšie miesto pre život.